Micron 5300 MAX MTFDDAK240TDT 240GB 5 DWPD SATA 6Gb/s 3D TLC 2.5in SSD
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 5300 MAX |
| Model Number | MTFDDAK240TDT |
| Part Number | 1AW1ZABYY |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 240GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Endurance | 5 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |

Description
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 5300 MAX |
| Model Number | MTFDDAK240TDT |
| Part Number | 1AW1ZABYY |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 240GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Endurance | 5 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











