LSI SAS, SATA, NVMe Raid Controller 9580-8i8e PCIe Gen 4.0 x8 16GB/s Full Height Refurbished
LSI SAS, SATA, NVMe Raid Controller 9580-8i8e PCIe Gen 4.0 x8 16GB/s Full Height Refurbished
LSI 9580-8i8e Tri-Mode Raid Controller
Highlights
- Supports SAS, SATA, and NVMe drives
- 2 x4 SFF-8644 external connectors
- 1 x8 SFF-8654 internal connector
- Comes with full and half height bracket
- Supports up to 240 SAS/SATA drives, 32 NVMe
- 8GB Cache with cache protection
Specifications
| Type | Enterprise |
|---|---|
| Brand | LSI |
| Series | SAS, SATA, NVMe Raid Controller |
| Model Number | 9580-8i8e |
| Cache | 8GB |
| Capacity | 0 |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x8 16GB/s |
| Supported Devices | SAS/SATA/U.2 |
| MTBF (Mean Time Before Failure) | >3,000,000 Hours |
| Supported RAID | 0, 00, 1, 10, 5, 6, 60 |
| Supported Operating Systems | Microsoft Windows, VMware vSphere/ESXi, Red Hat Enterprise Linux, SuSE Linux, Ubuntu Linux, Citrix XenServer, CentOS Linux, Debian Linux, Oracle Enterprise Linux, Fedora, FreeBSD |
| Weight | |
| Width | |
| Height | |
| Depth |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $899.99
-65%$899.99
$315.00


























Description
LSI 9580-8i8e Tri-Mode Raid Controller
Highlights
- Supports SAS, SATA, and NVMe drives
- 2 x4 SFF-8644 external connectors
- 1 x8 SFF-8654 internal connector
- Comes with full and half height bracket
- Supports up to 240 SAS/SATA drives, 32 NVMe
- 8GB Cache with cache protection
Specifications
| Type | Enterprise |
|---|---|
| Brand | LSI |
| Series | SAS, SATA, NVMe Raid Controller |
| Model Number | 9580-8i8e |
| Cache | 8GB |
| Capacity | 0 |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x8 16GB/s |
| Supported Devices | SAS/SATA/U.2 |
| MTBF (Mean Time Before Failure) | >3,000,000 Hours |
| Supported RAID | 0, 00, 1, 10, 5, 6, 60 |
| Supported Operating Systems | Microsoft Windows, VMware vSphere/ESXi, Red Hat Enterprise Linux, SuSE Linux, Ubuntu Linux, Citrix XenServer, CentOS Linux, Debian Linux, Oracle Enterprise Linux, Fedora, FreeBSD |
| Weight | |
| Width | |
| Height | |
| Depth |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











