🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
LSI Logic LSI00415 MegaRAID 9361-4i PCIe 12Gb/s SAS+SATA RAID Controller - Manufacturer Recertified
LSI Logic LSI00415 MegaRAID 9361-4i PCIe 12Gb/s SAS+SATA RAID Controller - Manufacturer Recertified
| Type | RAID Controller |
|---|---|
| Brand | LSI |
| Series | MegaRAID |
| Model Number | SAS 9361-4i |
| Part Number | LSI00415 |
| Form Factor | MD2 Low-profile |
| Connectivity | Up to 128 SAS/SATA storage devices |
| Interface | PCIe Gen3.0 x8 |
| Data Throughput | Up to 12Gb/s per port |
| Cache | 1GB DDR3 SDRAM |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.5" |
| Height | 0.5" |
| Depth | 6.6" |
|
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty
|
| Options to extend warranty are available. |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy |
| To initiate a return please fill out the Return Form |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatible Servers, Enclosures, SAS Drives, SATA Drives, and Cables
Compatible Servers
Broadcom Compatible Servers List
Compatible Enclosures
Broadcom Compatible Enclosures List
Compatible Storage
Broadcom Compatible SAS Drives
Broadcom Compatible SATA Drives
Compatible Cables
Broadcom Compatible Cables List
Compatibility Report
Broadcom Compatibility Report for MegaRAID SAS Gen3 Controllers (PDF)
$69.65
Original: $199.00
-65%LSI Logic LSI00415 MegaRAID 9361-4i PCIe 12Gb/s SAS+SATA RAID Controller - Manufacturer Recertified—
$199.00
$69.65




Description
| Type | RAID Controller |
|---|---|
| Brand | LSI |
| Series | MegaRAID |
| Model Number | SAS 9361-4i |
| Part Number | LSI00415 |
| Form Factor | MD2 Low-profile |
| Connectivity | Up to 128 SAS/SATA storage devices |
| Interface | PCIe Gen3.0 x8 |
| Data Throughput | Up to 12Gb/s per port |
| Cache | 1GB DDR3 SDRAM |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.5" |
| Height | 0.5" |
| Depth | 6.6" |
|
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty
|
| Options to extend warranty are available. |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy |
| To initiate a return please fill out the Return Form |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatible Servers, Enclosures, SAS Drives, SATA Drives, and Cables
Compatible Servers
Broadcom Compatible Servers List
Compatible Enclosures
Broadcom Compatible Enclosures List
Compatible Storage
Broadcom Compatible SAS Drives
Broadcom Compatible SATA Drives
Compatible Cables
Broadcom Compatible Cables List
Compatibility Report
Broadcom Compatibility Report for MegaRAID SAS Gen3 Controllers (PDF)











