Kioxia CD6-R KCD6XLUL7T68 7.68TB 1 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s U.3 NVMe 2.5in Solid State Drive
Kioxia CD6-R KCD6XLUL7T68 7.68TB 1 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s U.3 NVMe 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Kioxia |
| Series | CD6-R |
| Model Number | KCD6XLUL7T68 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $1,324.46
-65%$1,324.46
$463.56







Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Kioxia |
| Series | CD6-R |
| Model Number | KCD6XLUL7T68 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











