Kioxia CD6 KCD61LUL960G 960GB PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 2.5" Read Intensive Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Kioxia |
| Series | CD6 |
| Model Number | KCD61LUL960G |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" 15mm |
| Capacity | 960GB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.4 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |

Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Kioxia |
| Series | CD6 |
| Model Number | KCD61LUL960G |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" 15mm |
| Capacity | 960GB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.4 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











