Intel P4510 SSDPE2KX020T8 2TB PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s U.2 NVMe 2.5in Refurbished SSD
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | P4510 |
| Model Number | SSDPE2KX020T8 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" U.2 |
| Capacity | 2TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |


Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | P4510 |
| Model Number | SSDPE2KX020T8 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" U.2 |
| Capacity | 2TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












