Intel/Dell P5520 SSDPF2KX019T1E 00HVC7 1.92TB 1 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s Mixed Use U.2 NVMe 2.5in Enterprise Solid State Drive
Intel/Dell P5520 SSDPF2KX019T1E 00HVC7 1.92TB 1 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s Mixed Use U.2 NVMe 2.5in Enterprise Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Intel/Dell |
| Series | P5520 |
| Model Number | SSDPF2KX019T1E |
| Part Number | 00HVC7 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.92TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $576.00
-65%$576.00
$201.60







Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Intel/Dell |
| Series | P5520 |
| Model Number | SSDPF2KX019T1E |
| Part Number | 00HVC7 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.92TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











