🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Dell / Intel DC S3520 SSDSC2BB960G7R 960GB SATA 6Gb/s Read Intensive MLC 2.5in Recertified Solid State Drive
Dell / Intel DC S3520 SSDSC2BB960G7R 960GB SATA 6Gb/s Read Intensive MLC 2.5in Recertified Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | DC S3520 |
| Model Number | SSDSC2BB960G7R |
| Part Number | 0VXG5N |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 960GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$80.50
Original: $229.99
-65%Dell / Intel DC S3520 SSDSC2BB960G7R 960GB SATA 6Gb/s Read Intensive MLC 2.5in Recertified Solid State Drive—
$229.99
$80.50
Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | DC S3520 |
| Model Number | SSDSC2BB960G7R |
| Part Number | 0VXG5N |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 960GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











