🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Intel DC P4610 SSDPE2KE064T8 SSDPE2KE064T801 6.4TB PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s U.2 2.5in Solid State Drive
Intel DC P4610 SSDPE2KE064T8 SSDPE2KE064T801 6.4TB PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s U.2 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | DC P4610 |
| Model Number | SSDPE2KE064T8 |
| Part Number | SSDPE2KE064T801 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 0 |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 5 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$2,304.00
Intel DC P4610 SSDPE2KE064T8 SSDPE2KE064T801 6.4TB PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s U.2 2.5in Solid State Drive—
$2,304.00

Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | DC P4610 |
| Model Number | SSDPE2KE064T8 |
| Part Number | SSDPE2KE064T801 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 0 |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 5 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |




