🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Intel Optane 900P SSDPED1D480GAX1 480GB PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s HHHL Manufacturer Recertified SSD
Intel Optane 900P SSDPED1D480GAX1 480GB PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s HHHL Manufacturer Recertified SSD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | Optane 900P |
| Model Number | SSDPED1D480GAX1 |
| Part Number | |
| Form Factor | HHHL |
| Capacity | 480GB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 0.7 in |
| Height | 2.3 in |
| Depth | 6.6 in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$262.50
Original: $749.99
-65%Intel Optane 900P SSDPED1D480GAX1 480GB PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s HHHL Manufacturer Recertified SSD—
$749.99
$262.50
Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | Optane 900P |
| Model Number | SSDPED1D480GAX1 |
| Part Number | |
| Form Factor | HHHL |
| Capacity | 480GB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 0.7 in |
| Height | 2.3 in |
| Depth | 6.6 in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











