Intel 750 SSDPEDMW012T4X1 1.2TB PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s HHHL Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | 750 |
| Model Number | SSDPEDMW012T4X1 |
| Part Number | |
| Form Factor | HHHL |
| Capacity | 1.2TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 0.7 in |
| Height | 4.3 in |
| Depth | 6.6 in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $2,304.99
-65%$2,304.99
$806.75
Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Series | 750 |
| Model Number | SSDPEDMW012T4X1 |
| Part Number | |
| Form Factor | HHHL |
| Capacity | 1.2TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 0.7 in |
| Height | 4.3 in |
| Depth | 6.6 in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











