NVIDIA/HP Tesla V100 PG500-216 32GB HBM2 PCIe 3.0 x16 Refurbished Data Center AI Deep Learning HPC Accelerator GPU
NVIDIA/HP Tesla V100 PG500-216 32GB HBM2 PCIe 3.0 x16 Refurbished Data Center AI Deep Learning HPC Accelerator GPU
NVIDIA/HP Tesla V100 PCIe 32GB
Specifications
| Type | Enterprise |
|---|---|
| Brand | NVIDIA/HP |
| Series | Nvidia Tesla V100 |
| Board Name | PG500-216 |
| Nvidia Part Number | 699-2G500-0216-400 |
| HPE Part Number | P44861-001/P44899-001 |
| GPU Memory | 32 GB |
| Memory Bandwidth | 900GB/sec |
| GPU Architecture | NVIDIA Volta |
| NVIDIA Tensor Cores | 640 |
| NVIDIA CUDA Cores | 5120 |
| Double-Precision Performance | 7 TFLOPS |
| Single-Precision Performance | 14 TFLOPS |
| Tensor Performance | 112 TFLOPS |
| ECC | Yes |
| Interconnect Bandwidth | 32GB/sec |
| System Interface | PCIe Gen3 |
| Max Power Consumption | 250 W |
| Thermal Solution | Passive |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL, OpenACC |
| Weight | 2.681 lb |
| Dimensions | 1.37 x 10.5 x 4.37 in |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $779.00
-65%$779.00
$272.65







Description
NVIDIA/HP Tesla V100 PCIe 32GB
Specifications
| Type | Enterprise |
|---|---|
| Brand | NVIDIA/HP |
| Series | Nvidia Tesla V100 |
| Board Name | PG500-216 |
| Nvidia Part Number | 699-2G500-0216-400 |
| HPE Part Number | P44861-001/P44899-001 |
| GPU Memory | 32 GB |
| Memory Bandwidth | 900GB/sec |
| GPU Architecture | NVIDIA Volta |
| NVIDIA Tensor Cores | 640 |
| NVIDIA CUDA Cores | 5120 |
| Double-Precision Performance | 7 TFLOPS |
| Single-Precision Performance | 14 TFLOPS |
| Tensor Performance | 112 TFLOPS |
| ECC | Yes |
| Interconnect Bandwidth | 32GB/sec |
| System Interface | PCIe Gen3 |
| Max Power Consumption | 250 W |
| Thermal Solution | Passive |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL, OpenACC |
| Weight | 2.681 lb |
| Dimensions | 1.37 x 10.5 x 4.37 in |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











