HP Gen7 MM1000FECVH 1TB 7.2K RPM SAS 6Gb/s 16MB 2.5" Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Gen7 |
| Model Number | MM1000FECVH |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 1TB |
| Interface | SAS 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | This drive is shipped in a 2.5 inch HP generation 7 tray (compatible with Gen1 thru Gen7) |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |

Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Gen7 |
| Model Number | MM1000FECVH |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 1TB |
| Interface | SAS 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | This drive is shipped in a 2.5 inch HP generation 7 tray (compatible with Gen1 thru Gen7) |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











