HP/Micron 7450 MAX MTFDKCC6T4TFS 6.4TB 3 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC U.3 NVMe 2.5in Solid State Drive
HP/Micron 7450 MAX MTFDKCC6T4TFS 6.4TB 3 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC U.3 NVMe 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | HP/Micron |
| Series | 7450 MAX |
| Model Number | MTFDKCC6T4TFS |
| Part Number | P54270-004/MTDKCC6T4TFS-1BC1ZABHA/MO006400KXPAB |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |








Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | HP/Micron |
| Series | 7450 MAX |
| Model Number | MTFDKCC6T4TFS |
| Part Number | P54270-004/MTDKCC6T4TFS-1BC1ZABHA/MO006400KXPAB |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











