HP Generation 8 819199-001 MB8000JFECQ 8TB SAS 12Gb/s 512e 3.5in Refurbished HDD
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 8 |
| Model Number | MB8000JFECQ/ST8000NM0075 |
| Part Number | 819199-001/1RM212-035/819205-002 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 8TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Endurance | SSD |
| Tray | 3.5 inch HP Gen8 Tray compatible with Gen8 and Gen9 ProLiant Servers |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
Compatibility
Compatible with these HP Servers:
Proliant BL Series:
BL420c BL460c BL465c
Proliant DL Series:
DL120 DL160 DL180 DL320e DL360p DL380e DL380p
Proliant ML Series:
ML110 ML150 ML310e ML350 ML350e
Proliant SL Series:
SL200t SL230s SL250s SL2500 SL4550 SL4545 SL454x
HPE Storage Arrays:
D3600 D3700
HPE StoreEasy:
1430 1440 1530 1540 1630 1640
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 2 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $154.00
-65%$154.00
$53.90







Description
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 8 |
| Model Number | MB8000JFECQ/ST8000NM0075 |
| Part Number | 819199-001/1RM212-035/819205-002 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 8TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Endurance | SSD |
| Tray | 3.5 inch HP Gen8 Tray compatible with Gen8 and Gen9 ProLiant Servers |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
Compatibility
Compatible with these HP Servers:
Proliant BL Series:
BL420c BL460c BL465c
Proliant DL Series:
DL120 DL160 DL180 DL320e DL360p DL380e DL380p
Proliant ML Series:
ML110 ML150 ML310e ML350 ML350e
Proliant SL Series:
SL200t SL230s SL250s SL2500 SL4550 SL4545 SL454x
HPE Storage Arrays:
D3600 D3700
HPE StoreEasy:
1430 1440 1530 1540 1630 1640
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 2 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












