HP G8 G9 G10 MO006400KXPAB P54270-004 6.4TB 3 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC U.3 NVMe 2.5in Solid State Drive
HP G8 G9 G10 MO006400KXPAB P54270-004 6.4TB 3 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC U.3 NVMe 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 8 |
| Model Number | MO006400KXPAB |
| Part Number | P54270-004 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 3 DWPD |
| Tray | 2.5 inch HP Gen8 Tray compatible with Gen8, Gen9, and Gen10 ProLiant Servers |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
Compatibility
Compatible with these HP Servers:
Proliant BL Series:
BL420c BL460c BL465c BL660c
Proliant DL Series:
DL120 DL160 DL180 DL320e DL360 DL360e DL360p DL388 DL380 DL380e DL380p DL385p DL560 DL580
Proliant ML Series:
ML110 ML150 ML310e ML350 ML350e ML350p
Proliant SL Series:
SL230s SL250s SL270s
HP Storage:
D3700 D2220sb StoreEasy 1830 1840
HP Synergy Systems:
D3940
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |








Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 8 |
| Model Number | MO006400KXPAB |
| Part Number | P54270-004 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 3 DWPD |
| Tray | 2.5 inch HP Gen8 Tray compatible with Gen8, Gen9, and Gen10 ProLiant Servers |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
Compatibility
Compatible with these HP Servers:
Proliant BL Series:
BL420c BL460c BL465c BL660c
Proliant DL Series:
DL120 DL160 DL180 DL320e DL360 DL360e DL360p DL388 DL380 DL380e DL380p DL385p DL560 DL580
Proliant ML Series:
ML110 ML150 ML310e ML350 ML350e ML350p
Proliant SL Series:
SL230s SL250s SL270s
HP Storage:
D3700 D2220sb StoreEasy 1830 1840
HP Synergy Systems:
D3940
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











