HP Generation 8 867887-001 480GB SAS 12Gb/s 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 8 |
| Model Number | 867887-001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 480GB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch HP Gen8 Tray compatible with Gen8, Gen9, and Gen10 ProLiant Servers |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $269.99
-65%$269.99
$94.50
Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 8 |
| Model Number | 867887-001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 480GB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch HP Gen8 Tray compatible with Gen8, Gen9, and Gen10 ProLiant Servers |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











