🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
HP Generation 7 MG04SCA40EE HDEPF12CGA51 / 872290-001 4TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 3.5in Hard Drive
HP Generation 7 MG04SCA40EE HDEPF12CGA51 / 872290-001 4TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 3.5in Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 7 |
| Model Number | MG04SCA40EE |
| Part Number | HDEPF12CGA51 / 872290-001 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 4TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch HP Gen7 Tray compatible with Gen6 and Gen7 ProLiant Servers |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$49.00
Original: $140.00
-65%HP Generation 7 MG04SCA40EE HDEPF12CGA51 / 872290-001 4TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 3.5in Hard Drive—
$140.00
$49.00

Description
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 7 |
| Model Number | MG04SCA40EE |
| Part Number | HDEPF12CGA51 / 872290-001 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 4TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch HP Gen7 Tray compatible with Gen6 and Gen7 ProLiant Servers |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












