HP Generation 11 P66093-004 6.4TB 3 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC U.3 NVMe 2.5in Refurbished SSD
HP Generation 11 P66093-004 6.4TB 3 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC U.3 NVMe 2.5in Refurbished SSD
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 11 |
| Model Number | P66093-004 |
| Part Number | MTFDKCC6T4TGQ |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 3 DWPD |
| Tray | 2.5 inch HP Gen11 Tray compatible with Gen10+ and Gen 11 ProLiant Servers |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Compatibility
Compatible with these HP Servers:
HP Proliant DL Series:
DL20 (G10+) DL110 (G11) DL320 (G11) DL325 (G10+/G11) DL345 (G10+/G11) DL360 (G10+/G11) DL365 (G10+/G11) DL380 (G10+/G11) DL385 (G10+/G11) DL560 (G11)
HP Proliant ML Series:
ML110 (G11) ML350 (G11)
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $2,304.00
-65%$2,304.00
$806.40







Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Generation 11 |
| Model Number | P66093-004 |
| Part Number | MTFDKCC6T4TGQ |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 3 DWPD |
| Tray | 2.5 inch HP Gen11 Tray compatible with Gen10+ and Gen 11 ProLiant Servers |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Compatibility
Compatible with these HP Servers:
HP Proliant DL Series:
DL20 (G10+) DL110 (G11) DL320 (G11) DL325 (G10+/G11) DL345 (G10+/G11) DL360 (G10+/G11) DL365 (G10+/G11) DL380 (G10+/G11) DL385 (G10+/G11) DL560 (G11)
HP Proliant ML Series:
ML110 (G11) ML350 (G11)
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











