HP Generation 11 P40509-K21 7.68TB 1 DWPD SAS 12Gb/s 3D TLC 2.5in Recertified SSD
Specifications
| Brand | HP |
| Series | Generation 11 |
| Model Number | P40509-K21 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | 2.5 inch HP Gen11 Tray compatible with Gen10+ and Gen 11 ProLiant Servers |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: Manufacturer Recertified - 3 Years Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these HP Servers:
HP Proliant DL Series:
DL20 (G10+) DL110 (G11) DL320 (G11/G12) DL325 (G10+/G11) DL340 (G12) DL345 (G10+/G11) DL360 (G10+/G11/G12) DL365 (G10+/G11) DL380 (G10+/G11/G12) DL385 (G10+/G11) DL560 (G11) DL580(G12)
HP Proliant ML Series:
ML110 (G11) ML350 (G11/G12)
HP Synergy Systems:
480 (G12) Compute Module
Original: $639.99
-65%$639.99
$224.00
Description
Specifications
| Brand | HP |
| Series | Generation 11 |
| Model Number | P40509-K21 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | 2.5 inch HP Gen11 Tray compatible with Gen10+ and Gen 11 ProLiant Servers |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: Manufacturer Recertified - 3 Years Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these HP Servers:
HP Proliant DL Series:
DL20 (G10+) DL110 (G11) DL320 (G11/G12) DL325 (G10+/G11) DL340 (G12) DL345 (G10+/G11) DL360 (G10+/G11/G12) DL365 (G10+/G11) DL380 (G10+/G11/G12) DL385 (G10+/G11) DL560 (G11) DL580(G12)
HP Proliant ML Series:
ML110 (G11) ML350 (G11/G12)
HP Synergy Systems:
480 (G12) Compute Module











