HP Generation 11 P17966-B21 12TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 256MB 3.5in HDD
Specifications
| Brand | HP |
| Series | Generation 11 |
| Model Number | P17966-B21 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch HP Gen11 Tray compatible with Gen10+ and Gen 11 ProLiant Servers |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these HP/HPE Systems:
Generation 11
HP ProLiant DL Series:
DL20 (G10+), DL110 (G11), DL320 (G11/G12), DL325 (G10+/11), DL340 (G12), DL345 (G10+/G11), DL360 (G10+/G11/G12), DL365 (G10+/G11), DL380 (G10+/G11/G12), DL385 (G10+/G11), DL560 (G11)
HP ProLiant ML Series:
ML110 (G11), ML350 (G11/G12)
Original: $239.90
-65%$239.90
$83.97
Description
Specifications
| Brand | HP |
| Series | Generation 11 |
| Model Number | P17966-B21 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch HP Gen11 Tray compatible with Gen10+ and Gen 11 ProLiant Servers |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these HP/HPE Systems:
Generation 11
HP ProLiant DL Series:
DL20 (G10+), DL110 (G11), DL320 (G11/G12), DL325 (G10+/11), DL340 (G12), DL345 (G10+/G11), DL360 (G10+/G11/G12), DL365 (G10+/G11), DL380 (G10+/G11/G12), DL385 (G10+/G11), DL560 (G11)
HP ProLiant ML Series:
ML110 (G11), ML350 (G11/G12)











