HP Gen8 868211-001 12TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512e 256MB 3.5" HDD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Gen8 |
| Model Number | 868211-001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | This drive is shipped in a 3.5 inch HP generation 8 tray (compatible with Gen8 thru Gen10) |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00
Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Gen8 |
| Model Number | 868211-001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | This drive is shipped in a 3.5 inch HP generation 8 tray (compatible with Gen8 thru Gen10) |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











