🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HP Gen8 805391-001 1.2TB SATA 6Gb/s 2.5" SSD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Gen8 |
| Model Number | 805391-001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" 15mm |
| Capacity | 1.2TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | This drive is shipped in a 2.5 inch HP generation 8 tray (compatible with Gen8 thru Gen10) |
| Weight | 0.4 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$509.99
HP Gen8 805391-001 1.2TB SATA 6Gb/s 2.5" SSD—
$509.99

Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | HP |
| Series | Gen8 |
| Model Number | 805391-001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" 15mm |
| Capacity | 1.2TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | This drive is shipped in a 2.5 inch HP generation 8 tray (compatible with Gen8 thru Gen10) |
| Weight | 0.4 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











