🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
HGST Ultrastar He12 HUH721212ALE600 0F30144 12TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512e 256MB 3.5" ISE HDD
HGST Ultrastar He12 HUH721212ALE600 0F30144 12TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512e 256MB 3.5" ISE HDD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HGST |
| Series | Ultrastar He12 |
| Model Number | HUH721212ALE600 |
| Part Number | 0F30144 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view HUH721212ALE600 datasheet |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$229.99
HGST Ultrastar He12 HUH721212ALE600 0F30144 12TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512e 256MB 3.5" ISE HDD—
$229.99



Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HGST |
| Series | Ultrastar He12 |
| Model Number | HUH721212ALE600 |
| Part Number | 0F30144 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view HUH721212ALE600 datasheet |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











