Western Digital Ultrastar DC HC10 HUH721008ALE604 0F27612 8TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512e 256MB 3.5" SE HDD
Western Digital Ultrastar DC HC10 HUH721008ALE604 0F27612 8TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512e 256MB 3.5" SE HDD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC HC10 |
| Model Number | HUH721008ALE604 |
| Part Number | 0F27612 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 8TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view HUH721008ALE604 datasheet |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |

Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC HC10 |
| Model Number | HUH721008ALE604 |
| Part Number | 0F27612 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 8TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view HUH721008ALE604 datasheet |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












