🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
HGST Ultrastar DC HC320 HUS728T8TAL5204 0B36400 8TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 256MB 3.5" SE Manufacturer Recertified HDD
HGST Ultrastar DC HC320 HUS728T8TAL5204 0B36400 8TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 256MB 3.5" SE Manufacturer Recertified HDD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HGST |
| Series | Ultrastar DC HC320 |
| Model Number | HUS728T8TAL5204 |
| Part Number | 0B36400 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 8TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view HUS728T8TAL5204 datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$115.50
Original: $329.99
-65%HGST Ultrastar DC HC320 HUS728T8TAL5204 0B36400 8TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 256MB 3.5" SE Manufacturer Recertified HDD—
$329.99
$115.50
Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HGST |
| Series | Ultrastar DC HC320 |
| Model Number | HUS728T8TAL5204 |
| Part Number | 0B36400 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 8TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view HUS728T8TAL5204 datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












