HGST Ultrastar 7K6000 HUS726020ALS214 0F22970 2TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512n 3.5in Recertified Hard Drive
HGST Ultrastar 7K6000 HUS726020ALS214 0F22970 2TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512n 3.5in Recertified Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | HGST |
| Series | Ultrastar 7K6000 |
| Model Number | HUS726020ALS214 |
| Part Number | 0F22970 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 2TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $576.00
-65%$576.00
$201.60

Description
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | HGST |
| Series | Ultrastar 7K6000 |
| Model Number | HUS726020ALS214 |
| Part Number | 0F22970 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 2TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












