Gigabyte G492-Z51 4U 10-GPU Barebones Server Dual AMD EPYC 7742 64-Core 32x DDR4 DIMM 12x 3.5" Bay Refurbished
Gigabyte G492-Z51 4U 10-GPU Barebones Server Dual AMD EPYC 7742 64-Core 32x DDR4 DIMM 12x 3.5" Bay Refurbished
Gigabyte G492-Z51 (7742) Server
Specifications
| Type | Barebone Server |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Series | G492 |
| Model Number | G492-Z51 |
| Form Factor | 4U Rackmount |
| CPU | 2x AMD EPYC 7742 (64-Core, 225W, Zen 2) |
| RAM | DDR4 32 x DIMM slots |
| Expansion Slots | 13x PCIe Gen4 (10x FHFL x16 + 2x LP x16 Front + 1x LP x16 Rear) |
| Power Supply | 3x 2200W 80 Plus Platinum Redundant |
| Storage | 8x 3.5" NVMe/SATA/SAS + 4x 3.5" SATA/SAS Hot-Swap |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $4,000.00
-65%$4,000.00
$1,400.00











Description
Gigabyte G492-Z51 (7742) Server
Specifications
| Type | Barebone Server |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Series | G492 |
| Model Number | G492-Z51 |
| Form Factor | 4U Rackmount |
| CPU | 2x AMD EPYC 7742 (64-Core, 225W, Zen 2) |
| RAM | DDR4 32 x DIMM slots |
| Expansion Slots | 13x PCIe Gen4 (10x FHFL x16 + 2x LP x16 Front + 1x LP x16 Rear) |
| Power Supply | 3x 2200W 80 Plus Platinum Redundant |
| Storage | 8x 3.5" NVMe/SATA/SAS + 4x 3.5" SATA/SAS Hot-Swap |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











