Dell PERC H740P 405-AAMX 8GB SAS 12Gb/s / SATA 6Gb/s PCIe 3.1 X8 RAID Controller - Seller Refurbished
Dell PERC H740P 405-AAMX 8GB SAS 12Gb/s / SATA 6Gb/s PCIe 3.1 X8 RAID Controller - Seller Refurbished
| Type | RAID Controller |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | PERC |
| Model Number | H740P |
| Part Number | 405-AAMX |
| Form Factor | MD2 Low-profile |
| Connectivity | Up to 32 SAS/SATA storage devices |
| Interface | PCIe Gen3.1 x8 |
| Data Throughput | Up to 12Gb/s per port |
| Cache | 8GB SDRAM |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.5" |
| Height | 0.5" |
| Depth | 6.6" |
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
| Options to extend warranty are available. |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy |
| To initiate a return please fill out the Return Form |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible Servers
PowerEdge R440, R540, R640, R740, R740xd, R7425, R840, R940, R940xa, T440, T640
Original: $9,999.99
-65%$9,999.99
$3,500.00
Description
| Type | RAID Controller |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | PERC |
| Model Number | H740P |
| Part Number | 405-AAMX |
| Form Factor | MD2 Low-profile |
| Connectivity | Up to 32 SAS/SATA storage devices |
| Interface | PCIe Gen3.1 x8 |
| Data Throughput | Up to 12Gb/s per port |
| Cache | 8GB SDRAM |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.5" |
| Height | 0.5" |
| Depth | 6.6" |
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
| Options to extend warranty are available. |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy |
| To initiate a return please fill out the Return Form |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible Servers
PowerEdge R440, R540, R640, R740, R740xd, R7425, R840, R940, R940xa, T440, T640











