Dell/Intel P4610 SSDPE2KE032T8TB 3.2TB PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s 3D TLC 3DWPD U.2 NVMe 2.5in Enterprise Solid State Drive
Dell/Intel P4610 SSDPE2KE032T8TB 3.2TB PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s 3D TLC 3DWPD U.2 NVMe 2.5in Enterprise Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | P4610 |
| Model Number | SSDPE2KE032T8 |
| Part Number | 014NHK |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 3.2TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 2 Years Manufacturer (MAY 2028) Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $1,152.00
-65%$1,152.00
$403.20



Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | P4610 |
| Model Number | SSDPE2KE032T8 |
| Part Number | 014NHK |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 3.2TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 2 Years Manufacturer (MAY 2028) Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











