Dell G14 SSDPE2KE032T8TB 014NHK 3.2TB PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s 3D TLC 3DWPD U.2 NVMe 2.5in Solid State Drive
Dell G14 SSDPE2KE032T8TB 014NHK 3.2TB PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s 3D TLC 3DWPD U.2 NVMe 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 14 |
| Model Number | SSDPE2KE032T8TB |
| Part Number | 014NHK |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 3.2TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch Dell G14 tray DXD9H |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 5Â  Years Manufacturer Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these Dell Servers:
Dell G16 PowerEdge R-Series (2.5"):
R260, R360, R660, R660xs, R6615, R6625, R760, R760xa, R760xd2, R760xs, R7615, R7625, R860, R9600, 16th Generation Servers.
Dell G15 PowerEdge R-Series (2.5"):
R250, R260, R350, R450, R550, R650, R650xs, R6515, R6525, R750, R750xs, R750xa, R7515, R7525, 15th Generation Servers.
Dell G14 PowerEdge R-Series (2.5"):
R340, R440, R640, R6415, R740, R740XD, R7415, R7425, R840, R940, R940XA, R6515, R6525, R7515, R7525, 14th Generation Servers.
Original: $1,152.00
-65%$1,152.00
$403.20



Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 14 |
| Model Number | SSDPE2KE032T8TB |
| Part Number | 014NHK |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 3.2TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch Dell G14 tray DXD9H |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 5Â  Years Manufacturer Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these Dell Servers:
Dell G16 PowerEdge R-Series (2.5"):
R260, R360, R660, R660xs, R6615, R6625, R760, R760xa, R760xd2, R760xs, R7615, R7625, R860, R9600, 16th Generation Servers.
Dell G15 PowerEdge R-Series (2.5"):
R250, R260, R350, R450, R550, R650, R650xs, R6515, R6525, R750, R750xs, R750xa, R7515, R7525, 15th Generation Servers.
Dell G14 PowerEdge R-Series (2.5"):
R340, R440, R640, R6415, R740, R740XD, R7415, R7425, R840, R940, R940XA, R6515, R6525, R7515, R7525, 14th Generation Servers.











