Dell G14 0MNMV MZWLR1T6HBJR 1.6TB PCIe Gen 4.0 x4 3D TLC 3DWPD Mixed Use U.2 NVMe 2.5in Solid State Drive
Dell G14 0MNMV MZWLR1T6HBJR 1.6TB PCIe Gen 4.0 x4 3D TLC 3DWPD Mixed Use U.2 NVMe 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 14 |
| Model Number | 0MNMV |
| Part Number | MZWLR1T6HBJR |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 3D TLC 3DWPD Mixed Use U.2 |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch Dell G14 tray DXD9H |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |





Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 14 |
| Model Number | 0MNMV |
| Part Number | MZWLR1T6HBJR |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 3D TLC 3DWPD Mixed Use U.2 |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch Dell G14 tray DXD9H |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











