Dell G13 SSDPE2KX040T8T 0R1K6J 4TB PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s 3D TLC 1DWPD U.2 NVMe 2.5in Solid State Drive
Dell G13 SSDPE2KX040T8T 0R1K6J 4TB PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s 3D TLC 1DWPD U.2 NVMe 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | SSDPE2KX040T8T |
| Part Number | 0R1K6J |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 4TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch Dell G13 tray G176J |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 5Â Years Manufacturer Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |



Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | SSDPE2KX040T8T |
| Part Number | 0R1K6J |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 4TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 X4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch Dell G13 tray G176J |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 5Â Years Manufacturer Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












