Dell G13 400-AVCN 2.4TB 10K RPM SAS 12Gb/s 512e 256MB 2.5in Recertified HDD
Specifications
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | 400-AVCN |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 2.4TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 10K RPM |
| Tray | 2.5 inch Dell G13 tray G176J |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: Manufacturer Recertified - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these Dell Servers:
Dell 13G PowerEdge R-Series (2.5"):
R330, R430, R630, R730, R730XD, R830, R930
Dell 12G PowerEdge R-Series (2.5"):
R220, R320, R420, R620, R720, R720XD, R820, R920
Dell 11G PowerEdge R-Series (2.5"):
R210, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R815, R910

Description
Specifications
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | 400-AVCN |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 2.4TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 10K RPM |
| Tray | 2.5 inch Dell G13 tray G176J |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: Manufacturer Recertified - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these Dell Servers:
Dell 13G PowerEdge R-Series (2.5"):
R330, R430, R630, R730, R730XD, R830, R930
Dell 12G PowerEdge R-Series (2.5"):
R220, R320, R420, R620, R720, R720XD, R820, R920
Dell 11G PowerEdge R-Series (2.5"):
R210, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R815, R910











