Dell G13 0GKTF1 1.92TB SATA 6Gb/s 3D TLC 2.5in Refurbished SSD
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | 0GKTF1 |
| Part Number | HFS1T9G32FEH/BA10A |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.92TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Drive Endurance | SSD |
| Tray | 2.5 inch Dell G13 tray G176J |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Compatibility
Compatible with these Dell Servers:
Dell 13G PowerEdge R-Series (2.5"):
R330, R430, R630, R730, R730XD, R830, R930
Dell 12G PowerEdge R-Series (2.5"):
R220, R320, R420, R620, R720, R720XD, R820, R920
Dell 11G PowerEdge R-Series (2.5"):
R210, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R815, R910
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $299.99
-65%$299.99
$105.00






Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | 0GKTF1 |
| Part Number | HFS1T9G32FEH/BA10A |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.92TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Drive Endurance | SSD |
| Tray | 2.5 inch Dell G13 tray G176J |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Compatibility
Compatible with these Dell Servers:
Dell 13G PowerEdge R-Series (2.5"):
R330, R430, R630, R730, R730XD, R830, R930
Dell 12G PowerEdge R-Series (2.5"):
R220, R320, R420, R620, R720, R720XD, R820, R920
Dell 11G PowerEdge R-Series (2.5"):
R210, R410, R415, R510, R515, R610, R710, R715, R815, R910
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











