Dell G13 041DXR 16TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 3.5in Refurbished HDD
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | 041DXR |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 16TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch Dell G13 tray F238F |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $779.99
-65%$779.99
$273.00

Description
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | 041DXR |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 16TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch Dell G13 tray F238F |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











