Dell G13 03R4M0 SSDSC2KG960G8R 960GB SATA 6Gb/s 3D TLC 3DWPD Hybrid 3.5in Solid State Drive
Dell G13 03R4M0 SSDSC2KG960G8R 960GB SATA 6Gb/s 3D TLC 3DWPD Hybrid 3.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | 03R4M0 |
| Part Number | SSDSC2KG960G8R |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 960GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 3.5 inch Dell G13 tray F238F |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - New : 5 Years Manufacturer Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $288.00
-65%$288.00
$100.80
Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 13 |
| Model Number | 03R4M0 |
| Part Number | SSDSC2KG960G8R |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 960GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 3.5 inch Dell G13 tray F238F |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - New : 5 Years Manufacturer Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











