Dell Enterprise Capacity ST6000NM0024 6FDT5 6TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512e 3.5in Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Enterprise Capacity |
| Model Number | ST6000NM0024 |
| Part Number | 6FDT5 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 6TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $210.00
-65%$210.00
$73.50
Description
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Enterprise Capacity |
| Model Number | ST6000NM0024 |
| Part Number | 6FDT5 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 6TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












