Dell 403-BBMU Qlogic 2692 Dual Port 16Gb Fibre Channel HBA - Manufacturer Recertified
| Type | Host Bus Adapter |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Qlogic 2692 |
| Model Number | 403-BBMU |
| Part Number | YH1DK |
| Form Factor | Full Height PCIe |
| Connectivity | 16Gb Fibre Channel x 2 |
| Interface | PCIe Gen3.0 x8 |
| Data Link Protocol | 16Gb Fibre Channel | Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.5" |
| Height | 0.5" |
| Depth | 6.6" |
|
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty
|
| Options to extend warranty are available. |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy |
| To initiate a return please fill out the Return Form |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible Servers
PowerEdge T630, VRTX; PowerEdge R440, R530, R540, R630, R640, R730, R730xd, R740, R740xd, R7415, R7425, R830, R930, R940, T640
Original: $9,999.99
-65%$9,999.99
$3,500.00
Description
| Type | Host Bus Adapter |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Qlogic 2692 |
| Model Number | 403-BBMU |
| Part Number | YH1DK |
| Form Factor | Full Height PCIe |
| Connectivity | 16Gb Fibre Channel x 2 |
| Interface | PCIe Gen3.0 x8 |
| Data Link Protocol | 16Gb Fibre Channel | Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.5" |
| Height | 0.5" |
| Depth | 6.6" |
|
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty
|
| Options to extend warranty are available. |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy |
| To initiate a return please fill out the Return Form |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible Servers
PowerEdge T630, VRTX; PowerEdge R440, R530, R540, R630, R640, R730, R730xd, R740, R740xd, R7415, R7425, R830, R930, R940, T640











