Crucial P5 Plus 2TB PCIe Gen 4.0 x4 NVMe M.2 2280 Recertified Solid State Drive - CT2000P5PSSD8
Crucial P5 Plus 2TB PCIe Gen 4.0 x4 NVMe M.2 2280 Recertified Solid State Drive - CT2000P5PSSD8
Specifications
| Type | Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Crucial |
| Series | P5 Plus |
| Model Number | CT2000P5PSSD8 |
| Part Number | |
| Form Factor | M.2 |
| Capacity | 2TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.3lb |
| Width | 22mm |
| Height | |
| Depth |
Warranty
|
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |







Description
Specifications
| Type | Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Crucial |
| Series | P5 Plus |
| Model Number | CT2000P5PSSD8 |
| Part Number | |
| Form Factor | M.2 |
| Capacity | 2TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.3lb |
| Width | 22mm |
| Height | |
| Depth |
Warranty
|
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












