🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
ASUS RS500A-E11-RS12U 1U Single Socket SP3 16x DDR4 DIMM 12x Front 2.5" Bay NVMe/SAS/SATA + 4x Internal 2x 800W PSU | Barebones Server (NO CPU, RAM) | Refurbished
ASUS RS500A-E11-RS12U 1U Single Socket SP3 16x DDR4 DIMM 12x Front 2.5" Bay NVMe/SAS/SATA + 4x Internal 2x 800W PSU | Barebones Server (NO CPU, RAM) | Refurbished
ASUS RS500A-E11-RS12U Server
Specifications
| Type | Barebones Server (No CPU, No RAM) |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Series | RS500A-E11 |
| Model Number | PRS500A-E11-RS12U |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| CPU | Single Slot SP3 (No CPU Installed) |
| RAM | DDR4 16 x DIMM slots (No RAM Installed) |
| Raid | AMD FCH SATA AHCI | Phison E12 NVMe | Broadcom Fusion-MPT 12G SAS38xx |
| Expansion Slots | 3x PCIe 4.0 |
| Power Supply | 2x 800W 80 Plus Platinum (2+0) |
| Storage | 12x 2.5" Front Hot-Swap NVMe/SAS/SATA + 4x Internal Bays |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$560.00
Original: $1,600.00
-65%ASUS RS500A-E11-RS12U 1U Single Socket SP3 16x DDR4 DIMM 12x Front 2.5" Bay NVMe/SAS/SATA + 4x Internal 2x 800W PSU | Barebones Server (NO CPU, RAM) | Refurbished—
$1,600.00
$560.00














Description
ASUS RS500A-E11-RS12U Server
Specifications
| Type | Barebones Server (No CPU, No RAM) |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Series | RS500A-E11 |
| Model Number | PRS500A-E11-RS12U |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| CPU | Single Slot SP3 (No CPU Installed) |
| RAM | DDR4 16 x DIMM slots (No RAM Installed) |
| Raid | AMD FCH SATA AHCI | Phison E12 NVMe | Broadcom Fusion-MPT 12G SAS38xx |
| Expansion Slots | 3x PCIe 4.0 |
| Power Supply | 2x 800W 80 Plus Platinum (2+0) |
| Storage | 12x 2.5" Front Hot-Swap NVMe/SAS/SATA + 4x Internal Bays |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











